WCOC 2016Mon 2016-07-25 7:34 PM
Results - Sprintcreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2016

 
Womens 12 (3)1.2 km 10 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
11196Robyn AstridgeFWOC Calgary11:50
 
1197Kylie AstridgeFWOC Calgarymp
nc213Skyleigh Dorsey04DGL Hamilton9:19
 
 
 
Mens 12 (6)1.2 km 10 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
1182Lukas Raz05OOC Ottawa7:59
2277Hugo Tessier05North Texas OA9:45
3205Gabbie Lee05GVOC Vancouver11:02
 
165Henrik Naess05DGL Hamiltonmp
365Arthur Collin06GO 78mp
nc1198Justin AstridgeFWOC Calgary13:39
 
 
 
Womens 13-14 (3)1.2 km 10 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
1276Alix Tessier03North Texas OA8:35
2199Kirsten Mayland03DVOA9:53
3418Julia Quilley03EOOC Edmonton14:25
 
 
 
Mens 13-14 (7)1.2 km 10 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
1181Evan Raz03OOC Ottawa7:09
2158Jonah Haliburton03GVOC Vancouver8:30
3164Magnus Naess02DGL Hamilton9:29
4256Pavel Vlassov02ROC Montreal9:35
5362Quincy Rosenzweig03BAOC10:49
6286Michael Campden03FWOC Calgary12:10
 
204Aaron Lee03GVOC Vancouverdns
 
 
 
Womens 15-16 (1)2.2 km 40 m23 C
PlStnoNameYBClubTime
1212Sianna Dorsey01DGL Hamilton31:07
 
 
 
Mens 15-16 (9)2.2 km 40 m23 C
PlStnoNameYBClubTime
1250Thomas Lindale01OOC Ottawa19:24
2376Nathan Collinsworth01ROC, USA21:09
3187Anton Mlynczyk02UKR Ukrainian21:17
41405Avery MichalchukFWOC Calgary23:50
5285James Campden01FWOC Calgary24:42
6417Ben Quilley00EOOC Edmonton28:19
 
404Quentin Michalchuk00FWOC Calgarymp
275Quentin Tessier01North Texas OAmp
138Leo Denotkine01ROC Montrealdns
 
 
 
Womens 17-20 (1)2.2 km 40 m23 C
PlStnoNameYBClubTime
1316Darya Sepandj97FWOC Calgary20:18
 
 
 
Mens 17-20 (6)2.8 km 65 m24 C
PlStnoNameYBClubTime
1283James Ackland99Interlopers18:01
2364David Bakker99SAGE18:46
3171Isaac Sherwood99FWOC Calgary21:16
4186Teodor Mlynczyk99UKR Ukrainian21:57
5214Benjamin Litzen97DGL Hamilton26:14
6242Terrence Rascher97GVOC Vancouver27:55
 
 
 
Womens 21+ (14)2.2 km 40 m23 C
PlStnoNameYBClubTime
1269Tori Owen91FWOC Calgary16:27
2157Amber Tomas81QOC17:15
3260Angela Forseille90WLOC Williams Lake18:09
4336Annika Lundström72Sundbybergs IK18:32
5139Jennifer MacKeigan93YOA Yukon18:38
6210Pam James66AVOC Annapolis Valley18:43
7211Emily Ross92GVOC Vancouver18:56
8442Erica LayGVOC Vancouver19:07
9291Marie-Catherine Bruno71SAGE19:44
10154Stina Bridgeman74ROC, USA22:04
11136Rachel Caulfield88GVOC Vancouver23:35
12174Kate Knapp90GVOC Vancouver24:54
13209Meghan Rance85DGL Hamilton29:09
 
268Yoko Bamba80TOC Torontodns
 
 
 
Mens 21+ (18)2.8 km 65 m24 C
PlStnoNameYBClubTime
1310Leonas Mockunas89Hellas OC16:02
2173Graeme Rennie91GVOC Vancouver16:42
3245Jeff Teutsch89OOC Ottawa17:42
4321Ian Saari91GVOC Vancouver18:20
5421Nathan Detroit Barrett81GVOC Vancouver19:48
6162Peter MacKenzie73EOOC Edmonton20:36
7305Ben Smith87GVOC Vancouver20:56
8128Mark Purkis95EUOC21:58
91127Richard PurkisNGOC22:00
10161Adrian Low83EOOC Edmonton23:01
11374Kelly EgilsonCdeB Manitoba24:03
12296Alex Teutsch92OOC Ottawa24:40
13227Thomas Graupner87CdeB Manitoba26:33
14217James Golding81GVOC Vancouver27:02
15422Dane Low85GVOC Vancouver27:03
161175John HarbuckKOC Kootenay30:20
 
406Janis Braze71EOOC Edmontondns
267Hiroyuki Kato80TOC Torontodns
 
 
 
Womens 35+ (4)2.2 km 40 m23 C
PlStnoNameYBClubTime
1308Angela Bajt71CdeB Manitoba23:45
2236Nadine Cybulski80ROC Montreal26:15
3426Hanna Eriksson76GVOC Vancouver29:12
4434Dorothy Penner80EOOC Edmonton30:17
 
 
 
Mens 35+ (6)2.8 km 65 m24 C
PlStnoNameYBClubTime
1282Graeme Ackland62Interlopers22:24
2155Frederic Elias72ROC Montreal23:33
3425Martin Stigge81GVOC Vancouver25:29
4237Sven von Fellenberg77ROC Montreal29:53
 
119Vitali Tulchinski59ROC Montrealmp
1319Bart Jarmula77SAGEdns
 
 
 
Womens 45+ (16)1.5 km 20 m17 C
PlStnoNameYBClubTime
11315Magali Robert64FWOC Calgary13:14
2281Jane Ackland64Interlopers13:15
3378Karen Martino63FWOC Calgary14:07
4188Jane Rowlands56FWOC Calgary14:13
5307Marie Burgess61VICTO Victoria15:33
6363Anne Teutsch58OOC Ottawa17:33
7306Linda Hildebrandt64VICTO Victoria18:24
8350Cathy Bakker62OOC Ottawa19:39
9140Philippa Hocking66FWOC Calgary20:41
10274Christel Tessier71North Texas OA22:34
11403Julie Bradley67SAGE24:18
12241Holly Hendrigan68GVOC Vancouver27:27
131183Kristi Raz69OOC Ottawa36:49
 
244Janet Naess68DGL Hamiltonmp
998Angela PearsonEOOC Edmontondns
137Anna Fichman70ROC Montrealdns
 
 
 
Mens 45+ (15)2.8 km 65 m24 C
PlStnoNameYBClubTime
1107Wiet Laenen60Trol OC Belgium20:06
2108Wim Vervoort69Trol OC Belgium21:31
31163Oivind NaessDGL Hamilton22:20
4106Dmitri Golovanov59ROC Montreal22:39
5240Michael Rascher65GVOC Vancouver22:59
6284David Campden65FWOC Calgary23:25
7368Jiri Valenta63SK Severka Sumperk24:33
8351Andrew Cornett61OOC Ottawa26:11
9185Eugene Mlynczyk66UKR Ukrainian26:16
10109Erik van Dijck64Trol OC Belgium26:20
11189Raymond Chung62TOC Toronto31:08
12153Jeremy Gordon62GVOC Vancouver34:27
13309Rudi Bajt62CdeB Manitoba35:35
 
206Tom Herrnstein69OKmp
273Jean-Marc Tessier68North Texas OAmp
 
 
 
Womens 55+ (19)1.5 km 20 m17 C
PlStnoNameYBClubTime
1208Liz Abbott58Parawanga Orienteers Australia14:29
2235Hilary Anderson52GVOC Vancouver15:02
3367Zdenka Kralova60SK Severka Sumperk15:19
4303Kitty Jones55FWOC Calgary16:10
5167Robyn Rennie54GVOC Vancouver16:12
5152Joanne Woods59GVOC Vancouver16:12
7440Marion Owen52FWOC Calgary16:26
8150Maureen de Camp58KOC Kootenay16:36
9170Marsha Fehr60FWOC Calgary17:49
10359Janet Findlay53ROC Montreal18:27
11123Eileen Breseman60Cascade OC18:32
12219Amelia Petrie56CLYDE19:28
13243Shelagh Pepper61STARS19:39
14145Debbie Newell54Cascade OC20:42
15113Rowan Purkis54Saxons UK22:17
16193Beth Cornish56EOOC Edmonton23:28
17328Ursula Goeres53CdeB Manitoba27:03
18314Trudy Sidders56DGL Hamilton30:05
19223Jennifer Hamilton53CdeB Manitoba37:10
 
 
 
Mens 55+ (21)1.5 km 20 m17 C
PlStnoNameYBClubTime
1218Donald Petrie57CLYDE11:57
2207Bruce Bowen52Parawanga Orienteers Australia13:21
3151Stanley Woods57GVOC Vancouver15:27
4375Mitch Collinsworth59ROC Montreal15:53
5259Jim Weisert56FWOC Calgary16:34
6117Ted Finch52Forth Valley Orienteers16:42
7112Jerry Purkis56Saxons UK18:16
8121Dave Graupner59CdeB Manitoba18:30
9228Charlie Shahbazian53CAOC19:04
10297Eric Teutsch55OOC Ottawa19:14
11253Glenn Birnie54DGL Hamilton19:37
12381Mike Chin60LAOC20:18
13318Eugene UlmerEOOC Edmonton22:13
14184Michael Raz57OOC Ottawa23:00
15149John Chatwin54KOC Kootenay23:19
16313Ian Sidders54DGL Hamilton23:58
17329Michael Goeres54CdeB Manitoba26:14
 
124Rick Breseman55Cascade OCmp
263Wayne Best55EOOC Edmontonmp
401Clarence Kort55FWOC Calgarydns
333Jim Stewart56EOOC Edmontondns
 
 
 
Womens 65+ (12)1.3 km 25 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
1142Marg Ellis46GVOC Vancouver12:59
2148Linda Kohn50ROC, USA13:00
3133Muriel Gamey50CdeB Manitoba15:27
4278Ardis Dull50Cascade OC15:43
5126Suse Coon51ECKO17:19
6118Val Finch51Forth Valley Orienteers20:11
7192Karen Lachance50GVOC Vancouver20:39
8393Judy Cornish49EOOC Edmonton26:45
9369Mardy Roberts44FWOC Calgary27:00
 
110Lorna Guttormson44OOC Ottawamp
294Frances Vyse43SAGEmp
122Pat Graupner51CdeB Manitobadns
 
 
 
Mens 65+ (16)1.5 km 20 m17 C
PlStnoNameYBClubTime
1168Bruce Rennie51GVOC Vancouver14:51
2147Richard Worner47ROC, USA15:35
3272Bryan Chubb47WLOC Williams Lake15:42
4293Alan Vyse42SAGE17:53
5111Richard Guttormson43OOC Ottawa18:09
6224Larry Konotopetz49CdeB Manitoba18:37
7191John Rance47GVOC Vancouver19:31
8360David Hunter49ROC Montreal21:33
9169Patrick Connors51CdeB Manitoba23:28
10220Rich Gaylord44None23:33
11146David Tallent51Cascade OC25:12
12271Harold McQuade49ONB New Brunswick25:52
13254Vladimir Gavrilov48ROC Montreal26:25
 
125John Coon51ECKOmp
258George Pugh49GVOC Vancouverdns
143Brian Ellis44GVOC Vancouverdns
 
 
 
Womens 75+ (1)1.3 km 25 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
1135Diana Hocking40VICTO Victoria17:30
 
 
 
Mens 75+ (2)1.3 km 25 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
1396Rich Parker4016:38
2395Einar Viddal40EOOC Edmonton19:49
 
 
 
Womens 80+ (3)1.3 km 25 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
1132Nesta Leduc33YOA Yukon24:51
2130Gillian Bailey36VICTO Victoria30:08
3389Jean MacNaughton33FWOC Calgary38:08
 
 
 
Mens 80+ (1)1.3 km 25 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
1129Leigh Bailey35VICTO Victoria15:30
 
 
 
Womens 85+ (1)1.3 km 25 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
392Gloria Charlow29ROC Montrealmp
 
 
 
Mens 85+ (2)1.3 km 25 m16 C
PlStnoNameYBClubTime
1391John Charlow28ROC Montreal33:23
2261Don Scott28EOOC Edmonton36:25
 
 
 
Beginner (3)1.2 km 10 m12 C
PlStnoNameYBClubTime
1232Markus MacLean02EOOC Edmonton10:04
 
366Noel Collin73GO 78dns
231Katrina MacLean00EOOC Edmontondns
 
 
 
Intermediate (10)1.5 km 20 m17 C
PlStnoNameYBClubTime
1312Oscar Chabrand Hernandez89GVOC Vancouver16:10
2357Susan Luedeke62Cascade OC23:36
31442Lina GavrilovaROC Montreal28:56
4394Lee Speer47EOOC Edmonton31:16
 
416Suzanne Quilley72EOOC Edmontonmp
390Wakana Heilman83KOC Kootenaydns
230Bruce MacLean60EOOC Edmontondns
194Ashley Williams87EOOC Edmontondns
320Courtney Rennie78SAGEdns
238Leonid Fichman90ROC Montrealdns
 
 
 
Advanced (9)1.5 km 20 m17 C
PlStnoNameYBClubTime
1400Matthew Hryciuk87EOOC Edmonton13:30
2441Roman MalinovskyNone14:09
3159Don Haliburton60GVOC Vancouver21:33
4229Marie MacLean63EOOC Edmonton22:32
5343Garry Atchison44EOOC Edmonton27:47
 
337Fredrik Larsson72Sundbybergs IKdns
156Maria Elias72ROC Montrealdns
386Silken Kleer95FWOC Calgarydns
298Taylor Lougheed86EOOC Edmontondns
 
 
 
Expert (5)2.2 km 40 m23 C
PlStnoNameYBClubTime
1233Bruce Glen58ROC Montreal21:43
2361Eric Rosenzweig65BAOC22:05
3200Corinne Mayland72DVOA23:24
4160Johanna van Lieshout89EOOC Edmonton23:29
5234Elaine Glen56ROC Montreal45:56